Tudta, hogy a pálinkafogyasztásnak is ugyanúgy megvannak a szabályai, sajátosságai? Biztosan sokan látták már, különböző fesztiválokon, televízióban, hogyan is kell kóstolni egy bort. Forgatják a pohárban, megnézik a színét, illatát. Nos, az elkövetkezendő sorokban bemutatjuk, hogy a pálinkát hogyan kell kóstolni.
Hidegen, vagy melegen?
A pálinkát az úgynevezett „tulipán pohárból” szokták kóstolni. Ez egy talpas pohár, melynek az alsó része öblös, a középső rész egy kicsit összeszűkül, a felső rész pedig kiszélesedik. Azért van így kialakítva a pohár, hogy a gyümölcs illatok ide koncentrálódjanak, így remekül kivehetőek lesznek. A pohár teljes mérete 9 cl, de csak kettő cl-t töltenek bele. A fiatalok esetében nagyon sokszor találkozhatunk olyan esettel, amikor a szórakozó helyeken a fagyasztóból veszik elő a „feles” pohárkákat és abba töltik a pálinkát. Nos ez óriási hiba, ugyanis ilyen hőmérsékleten elveszik a pálinkának minden olyan tulajdonsága, amitől pálinka a jó pálinka. Ezt a nedűt 16-18 celsius fokon kell szervírozni, ekkor jön elő az oly jellemző illat és gyümölcsíz világ.
Illatok világa
A pálinka kóstolásának első lépéseként megvizsgáljuk az illatát. A jó pálinkának az illata tiszta, gyümölcsre jellemző, virágos, fűszeres. Ha nedűnek szúrós, aceton, higító szaga van, akkor nagyon rossz minőségű pálinkával találkoztunk. Arctalan, a pálinka jó hírnevét romboló ital, melynek egyedüli értéke a magas alkoholtartalom. Fogyasztása még mértékkel is élvezhetetlen, ráadásul egészségtelen is. Az illatvilág egy másik módszerrel is megismerhető. Ha belenyúlunk és az ujjunkkal szétkenjünk a csuklónkon, az alkohol elillanása után a színtiszta gyümölcs illatát kell éreznünk. Ezt nevezzük bőrpróbának. Ezek után jön maga a kóstolás.
Egy korty helyett…
Nagyon sokan a pálinkát egy mozdulattal hörpintik le, hogy minél hamarabb érezhető legyen a gyomrot melengető érzés. Természetesen ez is téves, ilyenkor nem lehet érezni a pálinka különlegességét. Ezt a hungaricumot kortyonként kell kóstolni. A megfelelő hőmérsékleten, pálinkás pohárban fogyasztva teljesedik ki szépsége, íze. A jó pálinkát a hosszantartó gyümölcsös ízek teszik nagyon kellemessé. Több pálinka kóstolása esetén érdemes valamilyen ételről gondoskodni, az ízek semlegesítése végett. Elfogyasztása után szinte azonnal jelentkezik a hosszan tartó utóíz, mely „ízlelgetése” során eltűnődik az ember azon, hogy vajon tényleg pálinkát ivott-e, vagy csak friss gyümölcsöt evett.
Kapcsolódó cikkek:
-
Elérhető a vadászati világkiállítás pálinkaválogatása!
-
Roston pulykamell mandulás-aszaltszilvás raguval
-
Agárdi túrós palacsinta