Esetleg milyen alkalomkor isszák az emberek a pálinkát? Ez az ital soha nem volt a részeges emberek itala, hanem mindig is a minőséget képviselte, egyedülálló a világban. Ez a miénk, magyaroké! Az emberek pálinkafogyasztási szokásai két csoportba oszthatók. Az egyik csoport, a mindennapi pálinkafogyasztás csoportja, a másik pedig az ünnepi pálinkafogyasztás.
A magyar éttermek körében, a jobb helyeken megfigyelhető, hogy étkezés előtt, vagy után pálinkát ajánl a pincér, ugyanis nagyon jó aperitiv és digesztív hatása van. Ami még különlegesebbé teszi ezt, hogy nagyon sok fajta pálinka létezik, így sok étel elfogyasztása előtt, vagy után fel lehet szolgálni. A disznóvágásnál is elkerülhetetlen a pálinka. Mielőtt levágták a malacot, mindig ittak egy erre a célra készült pálinkát. Ez a “Disznótoros pálinka”.
Pálinkás Jó Reggelt!
Biztosan sokan hallották már ezt a köszönést. Honnan származik ez az üdvözlés? Minden reggel, munka előtt az emberek megittam egy kupicányi pálinkát. Ezzel indították a napot. A köszönés a fizikai munkát végző emberek körében volt népszerű. A kereskedők, üzletemberek a sikeres megbeszélés, üzletkötés után ittak pálinkát, mintegy megpecsételve annak létrejöttét. Ezért is hívták „áldomás pálinkának”.
Ha valaki beteg, az idős emberek mindig azt tanácsolják, hogy inni kell egy kis pálinkát és nem lesz semmi baj. Igaz ez a gyomorrontásra is. Pokol-pálinkának nevezték, általában szilvából készült. Az aratópálinkát pedig az aratás megkezdése előtt fogyasztották. A pálinka fogyasztása az ünnepek alatt is megkerülhetetlen.
Ma is előszeretettel isszák az emberek például esküvőkön, lagziban a „mennyegző pálinkát” Gyerekszületésnél a család régen fogott egy üveg pálinkát és eltette. Ezt az üveget 18 évvel később bontották fel, vagy a gyerek esküvőjén. Örömpálinkának hívták.
A keresztelő alkalmával sem maradhatott el az a tény, hogy megbontanak egy üveg pálinkát. Ilyenkor az anya egészségére koccintottak. A „Boldogasszony pálinka, vagy Boldogasszony pohara” is egyfajta áldomáspálinka volt. Legényavatáskor az avatópálinkát itták, halotti torok alkalmával pedig a siratópálinkát.
Kapcsolódó cikkek: