Évszázadok óta a Szatmár-Beregi táj kiemelkedő híressége, vendégköszöntő itala. Aki ide látogat, legyen az fiatal vagy idős, nem mulaszthatja el ezt a terméket megkóstolni. Az a mondás is járja, hogy aki iszik belőle, minden kortyától egy évvel fiatalabb lesz. A Szatmári szilvapálinkát több szilvafajtából lehet készíteni.
A Szatmári Szilvapálinkákat az alábbi szilvafajtákból készítik
Besztercei muskotályszilva:
Hazánkban ismeretlen helyen, ismeretlen körülmények között állott elő. Gyümölcse színre, alakra és mindenféle felhasználhatóságra egyezik a Besztercei szilvával, de kitűnő muskotályos-bazsalikomos aromájával azt felülmúlja. Ezért is jobb csemege- és lekvárszilva. Érési ideje szeptember közepe. Fája, termékenysége, kívánalmai megegyeznek a besztercei szilvafáéval.
A koronája talán egy kicsit szétterülőbb, míg a besztercei szilvafa koronája inkább ovális alakú. Hazánkból terjedt el külföldön. Bazsalikomszilvának is mondják.
Penyigei szilva:
Eredetvédett pálinkákRégi szatmári fajta, az ártereken, kivadulva nagyobb állományaival ma is találkozhatunk. Szeptember elején érik. Kicsi gömbölyded húsa világossárga, héja liláskék. Magja szintén gömbölyded és nem magvaváló. Cukortartalma magas, így nagyszerű pálinka készíthető belőle, de sokan ebből a fajtából készítenek lekvárt is. Fája igen erős növekedésű, rendkívül bőtermő.
A Szatmári Szilvából készült pálinkákat Nálunk megveheti!
Kapcsolódó cikkek:
-
A Nagykunsági szilvapálinka uniós oltalmat kapott
-
A napokban a „Nagykörűi cseresznyepálinka” is eredetvédett lett idehaza
-
Kecskeméti barackpálinka készítéséről általában
-
Göcseji Körtepálinka készítéséről általában
-
Békési Szilvapálinka készítéséről általában